Oczyszczanie powietrza wylotowego w przemyśle tekstylnym
W przemyśle tekstylnym powierzchnie tkanin są powlekane różnymi materiałami, takimi jak wełna, bawełna, poliakryl, poliamid, poliester lub wiskoza/octan. Tkaniny są wstępnymi produktami dla różnych obszarów tekstylnych, takich jak tekstylia domowe, tekstylia techniczne lub odzież.
Odpowiednie powierzchnie tkanin są najpierw poddawane procesowi powlekania, a następnie poddawane obróbce termicznej w segmentowej ramie stentera (suszarka płaska) z 2 do 10 polami.
W ramie stentera świeże powietrze jest bezpośrednio ogrzewane gazem miejskim i doprowadzane do poszczególnych pól w różnych temperaturach roboczych.
Powietrze wylotowe generowane w tym procesie może być odprowadzane z ramy stentera za pomocą jednego lub dwóch kanałów wylotowych. Temperatury mogą wynosić od 120 do 230°C w zależności od procesu obróbki i materiału.
Podczas procesu obróbki termicznej produkty organiczne, takie jak ketony, aminy, stearyniany, alkohole, ale także woda są wykorzystywane i uwalniane do powietrza wylotowego wraz z produktami kondensacji, takimi jak formaldehyd lub produkty reakcji materiałów powłokowych, a także nadmiar metanu z bezpośredniego ogrzewania.
Ponadto, niebieski dym może być generowany przez obróbkę termiczną PES. Suszarnie do zastosowań tekstylnych pracują w trybie nieciągłym.
Emisje są silnie uzależnione od odpowiednich formuł powłok. Ponadto można stosować stearyniany amonu, które reagują tworząc stearyniany sodu (wosk świecowy), gdy używana jest niezmiękczona woda. Woski tworzą nieodwracalne osady na sprzęcie UV-C. Skuteczność lamp UV-C jest zredukowana do punktu nieefektywności.
Technologia ozonowania UV jest stosowana w wielu zakładach do oczyszczania powietrza wylotowego z tekstyliów. Aby poradzić sobie z warunkami technicznymi, konfiguracja zwykle składa się z wymiennika ciepła powietrze-powietrze w celu obniżenia temperatury z ok. 180 do 220°C do ok. 130°C i obniżenia kosztów odzysku energii, a także płuczki z separatorem kondensatu. Dzięki płuczce temperatura powietrza wylotowego jest obniżana do około 40-50°C, a stearyniany i rozpuszczalniki są oddzielane od powietrza wylotowego.
Jednakże, ponieważ rozpuszczalne w wodzie organiczne składniki powietrza wylotowego powracają proporcjonalnie z wody do fazy gazowej po procesie rozpuszczania w wodzie płuczącej zgodnie z prężnością pary, w reaktorze UV-C obecne są tylko gazowe LZO, które są degradowane oksydacyjnie i radykalnie. W celu wydłużenia czasu reakcji degradacji matrycy organicznej można zastosować katalizator.
LZO lub jednostki zapachowe są mierzone i określane za pomocą FID lub zapachowo.