W odlewniach różne gatunki stali są topione w piecach wysokotemperaturowych, a następnie wlewane do form składających się z piasku i spoiwa. Gdy formy są tworzone w tak zwanych strzelarkach rdzeniowych, LZO są generowane podczas procesu prasowania, którego głównymi składnikami są aminy i formaldehyd. Powietrze wylotowe jest odprowadzane nad strzelarkami rdzeniowymi i uwalniane do powietrza wylotowego o temperaturze pokojowej.
Zużycie energii w odlewniach w dużym stopniu zależy od energii zużywanej przez systemy odprowadzania i doprowadzania powietrza. Wysokie zużycie energii zawsze oznacza również wysokie koszty produkcji, a także wysoką emisję CO2.
Praca strzelarek do rdzeni jest nieciągła. Dlatego wymagane jest oczyszczanie powietrza wylotowego, które reaguje w krótkim okresie i zwiększa ogólną emisję firmy w jak najmniejszym stopniu.
Systemy wykorzystujące technologię UVC są wykorzystywane do oczyszczania powietrza wylotowego z tego podprocesu technologii odlewniczej. W tym celu zbudowano już instalacje w Mercedes Benz w Mannheim.
Podczas wymiarowania instalacji należy zwrócić szczególną uwagę na znajomość rozpuszczalników stosowanych w spoiwach do strzelarek do rdzeni.
Ponadto, pomimo referencyjnych testów MB, należy przeprowadzić testy w celu uwzględnienia różnych mechanizmów degradacji różnych składników aminowych.
LZO są oznaczane za pomocą FID, a formaldehyd jest oznaczany chemicznie na mokro zgodnie z metodą DIN.
Powietrze wylotowe podczas procesu odlewania składa się głównie z powietrza otoczenia i mieszaniny CO/CO2. Ciepło odpadowe może być wykorzystywane jako źródło ciepła do odzyskiwania energii za pomocą wymiennika ciepła powietrze-powietrze.